28.06.2019 | Wiedza

Produkcja znaków drogowych od 1988 r. – inspirujący wywiad z założycielem firmy

Początki firmy Wimed oczami jej założyciela – Zdzisława Dąbczyńskiego. Historia zupełnie niezwykła, bo opowiedziana przez barwną postać – nie tylko prezesa, ale i inspiratora, propagatora zdrowego stylu życia, autora książek motywacyjnych. Nie ma w tym sztuczności, nie ma ubarwiania, to inspirująca opowieść o zwykłym człowieku, który dzięki ciężkiej pracy i ogromnej determinacji osiągnął sukces. Zdzisław Dąbczyński jest przykładem przedsiębiorcy, który zakasał rękawy i nie bał się żadnej pracy. Dziś inspiruje, dzieli się doświadczeniem, pokazując, że można przejść drogę od pucybuta do milionera, dzięki upartemu dążeniu do celu, podejmowaniu odważnych decyzji i optymistycznemu podejściu. Nie drogą przypadku czy serią szczęśliwych zbiegów okoliczności a ciężką pracą.

Firma Wimed powstała 28 marca 1988 r. Pierwsza siedziba zakładu mieściła się w garażu, w kuchni, czasem w pokoju, albo w małej szopie. Dziś Wimed to lider w produkcji znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, który realizuje kompleksowe dostawy i montaż dla administracji drogowej, urzędów, firm i przedsiębiorstw drogowych. Wyprodukował ponad milion znaków drogowych, ponad 200 tys. m2 tablic, ponad milion konstrukcji ciężkich, ponad 10 milionów konstrukcji lekkich. Wimed jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia BRD.

Wimed nie ograniczał się tylko do produkowania znaków, za tym stało coś więcej. Realizował z dużym powodzeniem misję zmniejszania skutków wypadków oraz poprawy jednoznaczności i czytelności oznakowania dróg.

„(…) wspólnie z moimi współpracownikami wnieśliśmy wiele do tego, aby polskie drogi były lepiej oznakowane i bezpieczniej wyposażone w elementy infrastruktury, które zmniejszają skutki wypadków drogowych. Dzięki naszym rozwiązaniom i konstrukcjom kilkadziesiąt osób uniknęło śmiertelnych czy ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych– mówi Zdzisław Dąbczyński”.

Firmę wyróżniało spośród konkurencji innowacyjne, dynamiczne i twórcze podejście do wyzwań rynkowych. Producent znaków drogowych Wimed oferował Klientom dużą wartość w postaci najwyższej jakości wyrobów, atrakcyjnych cen i ekspresowej realizacji.

„To może byśmy robili znaki drogowe

Taka myśl mogła pojawić się w głowie tylko człowieka pracy. Jak mówi sam Zdzisław Dąbczyński „byłem człowiekiem przyzwyczajonym do roboty”. Nie bał się pracy fizycznej, pomagał mamie na 2-hektarowym gospodarstwie, własnymi rękami wybudował dom, czuł że umie zrobić wszystko, dlaczego więc nie miałby zacząć produkcji znaków drogowych? Ten pomysł mocno zakiełkował mu w głowie, przedstawił go swojemu dyrektorowi, od którego usłyszał bardzo ważne rady: pomysł jest dobry, ale musisz iść na całość, nie możesz się wycofać; musisz robić najlepsze znaki, a to wszystko nie kosztem zdrowia. I tak 29 marca 1988 r. zwalnia się z firmy, w której pracuje i uzyskuje wpis do rejestru działalności gospodarczej. Tak powstaje firma WIMED (Zakład Rzemieślniczy Wytwarzanie i montaż elementów drogowych), która od początku kładzie nacisk na wysoką jakość, rzetelność i nie boi się realizować odważnych pomysłów.

Jak syn chłoporobotnika stał się prezesem dużej firmy?

Na początku to nie była produkcja a manufaktura, warsztat. Tak wspomina Zdzisław Dąbczyński „Jadę na złom, przewalam 5 ton blachy, z tego wybieram 10 arkuszy 500-kilo i ładuje na tego mojego żuka, przywożę do spółdzielni, gdzie na gilotynie tną na kwadraty, koła, obcinam ręcznie, szlifuje, wycinam ręcznie szablon, nakładam, maluję pistoletem. To była manufaktura”.

„Na początku byłem specjalistą od wszystkiego: od cięcia, spawania, malowania, wycinania szablonów, wystawiania faktur, załadunku i transportu”.

W 1994 r. powstała pierwsza hala dostosowana do produkcji znaków drogowych. Na zorganizowaną konferencję przyjechało mnóstwo drogowców z całej Polski. Dużym przełomem była produkcja wysokiej jakości znaków odblaskowych drogowych.

Dziś firma Wimed mieści się we własnym obiekcie o powierzchni hal o ponad 5000 m² i zatrudnia ponad dwustu wykwalifikowanych pracowników.

WIMED realizuje wiele projektów badawczo- rozwojowych, posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę, specjalistyczny park maszynowy. Działalność firmy została doceniona licznymi nagrodami, wyróżnieniami i certyfikatami krajowymi i europejskimi.

Dziś przekazuje esencję wiedzy biznesowej i życiowej

Zdzisław Dąbczyński dzieli się wiedzą i doświadczeniem na wiele różnych sposobów. W książce „Inspiracje i drogowskazy. Jak rozsądnie przemierzać drogi i bezdroża życia” przekazał wiedzę i inspiracje, które pomogą odnieść sukces. To cenna wiedza, bo sprawdzona w polskich realiach i poparta osobistymi doświadczeniami. Potrafi nie tylko o tym opowiadać podczas wywiadów, inspirujących spotkań, ale i wyśpiewać swój przekaz. Niedawno pojawiła się na rynku debiutancka płyta powstała na bazie doświadczeń życiowych i biznesowych ponad 30-letniej praktyki przedsiębiorcy.

Inspiracje i drogowskazy Zdzisław Dąbczyński

Inspiracje i życiowskazy piosenką, debiutancka płyta Zdzisława Dąbczyńskiego

Więcej informacji znajdziesz na blogu Zdzisława Dąbczyńskiego http://www.dabczynski.pl/ Mnóstwo ciekawych porad, relacji ze spotkań i warsztatów, a także praktycznych przykładów jak rozwijać biznes i siebie samego.

Zdzisław Dąbczyński przemawia

Wykład Zdzisława Dąbczyńskiego

Zdzisław Dąbczyński gra na gitarze i śpiewa